Jammer 433MHz – Arduino Mini Pro

Moduły pozwalające na komunikację w paśmie 433MHz dla Arduino są w śmiesznej cenie. Na allegro komplet (nadajnik, odbiornik) znajdziemy już za 4zł. Dodając do tego Arduino Mini Pro (ok. 12zł) możemy w prosty sposób skomunikować ze sobą czujniki (temperatura, wilgotność) wraz z przetwarzającą je jednostką.

Podczas pracy z modułami do weryfikacji, czy moduł nadaje na prawidłowym paśmie korzystałem z dongla USB do odbioru telewizji DVB-T  (oparte na chipsetach rtl2832u oraz r820t). Aplikacja CubicSDR (CubicSDR – strona domowa) umożliwia podgląd waterfalla w rzeczywistym czasie. Z ciekawości generowałem sygnału pilotem od bramy, samochodu (pasmo 433MHz), aby porównać moce nadajników. Zbudowałem antenę (drut miedziany 6,5cm) i wygenerowałem falę kwadratową na interfejs komunikacyjny z nadajnikiem. Okazało się, że można nieźle ‘zabrudzić’ pasmo uniemożliwiając działanie w/w pilotów (nawet w promieniu do 200m!).

Zastosowanie znajduję jedno – taki moduł bez anteny montujemy w samochodzie, dokładamy moduł BT, bądź wifi i zdalnie deaktywujemy jammer przy pomocy chociażby telefonu komórkowego. Uniemożliwia to otwarcie auta z zewnątrz za pomocą np. sklonowanego przez złodzieja pilota.

Źródło:

— cut —

int powerPin = 13;
void setup()
{
}
void loop()
{
digitalWrite(powerPin, HIGH);
tone(8, 6700); // generate square wave
tone(8, 10000);
tone(8, 1000);
}

— cut —

Pierwszy projekt to złożona naprędce wersja ‘mobilna’ z programatorem oraz kablem OTG, umożliwiająca zasilanie modułu przy pomocy telefonu komórkowego.
Taki zestaw bez dołożonej anteny zakłócał pasmo w promieniu ~10m.

433_usbhost


 

 

 

 

Kolejnym etapem było zbudowanie wersji mobilnej z niezależnym zasilaniem, który umożliwiałaby pracę w terenie (np. w zamkniętym samochodzie).
Ta wersja zakłóca pasmo 433MHz w promieniu ~200m. Na poniższym zdjęciu widać również zrzut ekranu z programu CubicSDR.

rtl_433jammer

 

 

 

 

 

Poniżej link do filmiku na YT prezentującego działający moduł.

YouTube – Arduino 433MHz Jammer

Comments

  1. By Tomasz

    Odpowiedz

    • By Blogtech

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *